top of page
Search
Writer's pictureF.K

Korona Bjedeckiego Parku Narodowego "1" PL

Artykuł opisze jedynie górską koronę Obszaru Bjedeckiego Parku Narodowego "Pasterka"


Korona wschodniej części BjPN "Pasterka" PL

Po wschodniej części parku znajduje się sześć szczytów. Zaczynamy od Suchego Wierchu (715 m n.p.m.). Jest to góra obfita w malownicze skałki. Lopota (718 m n.p.m.) i Pauł (732 m n.p.m.) czyli dwa wzgórza na których znajduje się wile skałek wspinaczkowych. Te dwa szczyty słyną z atrakcji skierowanych jedynie w stronę wspinaczy. Następnie idąc dalej na wschód dochodzimy do Białej Skały (728 m n.p.m.), a zaraz obok mamy Wrzesiny (660 m n.p.m.). Zawracając na południowy zachód kierujemy się na najwyższy i zarazem najważniejszy szczyt na zachód od Pasterki czyli na Bykową (768 m n.p.m.). Na szczyt można wejść dwiema drogami. Jedną prowadzącą od wschodu, jednak ta trasa jest nie rekomendowana przez lokalnych przewodników z powodu braku utartej drogi. Rekomenduje się wejście od strony zachodniej. Z Pasterki wychodzimy Doliną Tupatówki, pod Lasem Bjedec. Następnie przez Przełęcz Wietrzną dochodzimy na szczyt Bykowej.


Bykowa

Rozpoznanie terenu przy wejściu:

  • Przełęcz Wietrzna cechuje się cienkim korytarzem powietrznym, skąd pochodzi nazwa.

  • Koniec Doliny Tupatówki cechuje się dużym mokradłem

  • Kopuła szczytowa cechuje się pasem choinek prowadzącym do szczytu oznaczonego brzozowym zeschniętym drzewem.

Warto pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w Dolinie Tupatówki i na Przełęczy Wietrznej. Jest to trudny teren i w sytuacji kryzysowej BOPR ma nawet problem z dotarciem. PROSIMY O ZACHOWANIE BEZPIECZEŃSTA NA SZLAKU!




Widok na Las Bjedec od strony wyjścia z Doliny Tupatówki na Przełęcz Wietrzną.



Korona zachodniej części Obszaru BjPN "Pasterka" PL

Zachodnia część jest bardziej wymagająca. Zaczyna się od szczytu położonego na północ od miejscowości Pasterka. "Biesna" szczyt o wysokości 706 m n.p.m. umiejscowiony w lesie, cechuje się skalną koroną wokół szczytu. Następnie należy przedostać się przez wąwóz rzeki "Piekło" i podejść w stronę Pasterskiej Góry (711 m n.p.m.). Łąkami należy przejść i zejść w dół przez las do wsi Ostra Góra. Następnie podchodzimy liściastym lasem na Polane Jeżowicką. Na skraju polany znajduje się szczyt Ostra Góra (710 m n.p.m.), stromo górujący nad dolinami. Przedostanie się na Pustelnika (790 m n.p.m.)

wymaga pokonania Wielkiej Doliny Południowej. Po pokonaniu około 800 metrów łąkami znajdziemy się na szczycie najwyższej góry całego parku, czyli Pustelnika. Słup szczytowy o wysokości około 3 metrów zaznacza szczyt, a obok znajduje się dół, który jest podwaliną przyszłego wiatrochronu. Zejście do Pasterki może się odbywać szlakiem niebieskim lub zielonym. Idąc szlakiem zielonym obejrzymy Wilcze skały, a szlak niebieski cechuje się niesamowitymi panoramami i widokami na wszystkie strony.


Widok ze szczytu Pustelnika w stronę łąk prowadzących do Wielkiej Doliny Północnej i Południowej.



30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page