top of page
Search
Writer's pictureM.P.

Bjedecki Park Narodowy - historia eksploracji

Ziemie Bjedeckie to dziki i dziewiczy obszar. Jego eksploracja na szerszą skalę rozpoczęła się niedawno, a mianowicie dopiero po utworzeniu na tych terenach parku narodowego. Nie oznacza to jednak, że przed parkiem nie było tu ludzi. Owszem byli. Byli nimi głównie mieszkańcy

miejscowości znajdujących się dziś na terenie parku. Jednak tereny te odwiedzały także znane osobistości takie jak Johann Wolfgang von Goethe - patron BjPN oraz chociażby anonimowy poeta, który w swoim cyklu “Sonetów Bjedeckich” opisał piękno i nieprzebytość tych ziem, ale także niebezpieczeństwa czyhające na nieostrożnych śmiałków zapuszczających się w gąszcz. To właśnie z tych tekstów pochodzi pierwsza pisana wzmianka wykorzystująca określenie “Bjedec”.






“Staję na skale podniebnej, pod sobą mam pustkę,

Lecz to nie pustka w dosłownym pojęciu, to ziemie bezludne,

To Bjedec, igła zielona stercząca dumnie pośród zgiełku,

I nikt nie ośmiela się zapuścić w te ostępy i knieje,

Gdzie zwierz dziki w wędrowcu, na zabicie głodu pokłada nadzieje...”

Anonim - “Sonety Bjedeckie” 1817 r.



Za początek eksploracji obecnych terenów parku można uznać przełom maja i czerwca 2019 r. kiedy to pierwsza stricte badawcza wyprawa wyruszyła z Pasterki i dotarła do Lasu Bjedec. W tym samym roku, druga wyprawa dotarła w to samo miejsce.


Przełom nastąpił wraz z końcem 2020 roku. Wtedy a dokładniej 06.12.2020, kolejna ekspedycja zdobyła Bykową Górę (768 m n.p.m.) oraz dokładniej zbadała Las Bjedec. Założono też punkt widokowy na przeciwległym zboczu doliny. Tego samego dnia, wieczorem odbyło się spotkanie, podczas którego oficjalnie utworzono Bjedecki Park Narodowy.


Już z polecenia tej instytucji, rozpoczęła się dalsza eksploracja terenów pod jurysdykcją Parku. Nowy rok rozpoczął się od zbadania skałek, znajdujących się na zboczu w pobliżu Řeřišny, 01.01.2021, oraz zdobycia najwyższej góry w Parku, Pustelnika (790 m n.p.m.), co miało miejsce 02.01. Na Pustelniku ustawiono słup informujący o położeniu szczytu oraz zbadano jego okolicę. W późniejszym czasie kilka wypraw zostało wysłanych na Pustelnika w celu napraw infrastruktury.


Następnego dnia wysłano wyprawę w celu dokładniejszego zbadania Bykowej Góry i umieszczenia na niej słupa, takiego jak na Pustelniku. Działania te skomplikowały się jednak za sprawą ekstremalnych warunków pogodowych. Zaraz po ustawieniu znacznika na szczycie, członkowie ekspedycji musieli na przełaj przez hale, uciekać najszybszą droga do spokojniejszej Doliny Tupatówki. Wydarzenie to zostało nazwane Ewakuacją Dolina Tupatówki i do dziś jest najtrudniejszą akcją w historii parku.


Następna ważna ekspedycja miała miejsce 02.04.2021. Jest to jak na razie, najdłuższa wyprawa eksploracyjna po terenach parku. Jej członkowie, przez górę Pustelnik i okalające ją łąki, dotarli do styku Wielkich Dolin Bjedeckich i zbadali znajdujące się w pobliżu grupy skalne. Zostały one nazwane Skałką Cesarza Wilhelma i Skałką Johna Q. Adamsa. Następnie ekspedycja pokonała Wielką Dolinę Południową, przy okazji badając jej dno i wspięła się na Polanę Jeżowicką. Tam odkryto ciekawe zjawisko, a mianowicie niezwykle liczną kolonię mrówek, składającą się z co najmniej dziesięciu mrowisk. Później ekspedycja skierowała się na znajdującą się na końcu Polany, Ostrą Górę (710 m n.p.m.). Następnie, po przekroczeniu doliny dostała się na Łąki Pasterskie i zdobyła ich punkt kulminacyjny czyli Pasterską Górę (711 m n.p.m.). Następnego dnia zdobyty został szczyt Biesna (706 m n.p.m.).


Eksploracja tych ziem nadal trwa i już niedługo możliwe, że pojawią się nowe wzmianki o odkryciach w Parku. Na zbadanie czekają wciąż np. szczyty Pauł i Lopota oraz cała północna cześć Parku.







68 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page